7 November 2023
Europe/Warsaw timezone

Szanowni Państwo,

Międzynarodowa Organizacja Fizyki Medycznej (International Organization for Medical Physics, IOMP) ustanowiła dzień urodzin  Marii Curie-Skłodowskiej Międzynarodowym Dniem Fizyki Medycznej

7 listopada br. będziemy go obchodzić po raz 11.

Działanie nowoczesnej aparatury medycznej opiera się na wykorzystaniu zjawisk fizycznych. Przełomowe odkrycia z zakresu fizyki jądrowej przyczyniły się do powstania diagnostyki obrazowej i radioterapii, stąd tegoroczne hasło obchodów: „Stojąc na ramionach gigantów”.

O tym jak współczesna technologia obrazowania wspiera pracę lekarza i kto odpowiada za kontrolę jakości sprzętu medycznego będzie się można  dowiedzieć podczas seminarium zorganizowanego przez Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH we współpracy z Polskim Towarzystwem Fizyki Medycznej oraz Studenckim Kołem Naukowym KERMA.

Obchodom towarzyszy konkurs popularyzatorski na plakat pod hasłem „Od fizyki do kliniki”, skierowany do młodzieży.

Serdecznie zachęcamy do udziału. Jedną z nagród są indywidualne zajęcia z mentorem, zlokalizowane na terenie Wydziału.

prof. dr hab. inż. Bartłomiej Szafran, Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH

dr hab. inż. Magdalena Szczerbowska-Boruchowska, Prof. AGH, Kierownik Katedry Fizyki Medycznej i Biofizyki

dr hab. inż. Aleksandra Jung, Prof. AGH, Przewodnicząca Oddziału Krakowskiego PTFM

SKN KERMA