Seminarium-Wydziałowe

Metodyki i narzędzia zwinne w pracy dydaktycznej i nie tylko.

by Bartłomiej Rachwał (AGH WFiIS)

Europe/Warsaw
online (clickMeeting)

online

clickMeeting

Description

Jeden ze znaczących kierunków zmian w edukacji odnosi się do metodologi zwinnej (ang. agile) kierowania projektem. Podejście agile w edukacji rezygnuje z kontroli na rzecz zaufania i przestrzeni do własnego rozwoju. Proces ten opiera się na współpracy i podkreśla korzyści ze wspólnego uczenia się. Zakładając, że w nauczaniu interdyscyplinarnym studentów zwracamy uwagę na wiedzę oraz umiejętności (uwzględniając zachętę do komunikacji) to z pewnością agile jest fundamentem na którym warto budować myślenie o nowoczesnym kształceniu.

W ramach seminarium nie będę opowiadał stricte o metodologii agile - zdefiniuję jedynie tło do omówienia i porównania różnego rodzaju rozwiązań technicznych do realizacji pracy dydaktycznej w środowisku rozproszonym. Omówię rozwiązania chmurowe (ang. cloud) oraz serwerowe w kontekście ograniczeń i korzyści jakie wynikają z edukacyjnego charakteru instytucji.

Przegląd dotyczył będzie dostępnych dla pracowników Wydziału rozwiązań: MS Teams + UPEL (porównanie), Indico, Google G-Suite, oprogramowanie Atlassian (Jira, Confluence, Bitbucket). 

Ustalenie mechanizmów porządkujących operacyjną współpracę jest kluczowe. Oprogramowanie Atlassian jest również dostępne dla środowiska naukowego w ramach PLGrid. W nieodległej przyszłości może się okazać że zwinny system zarządzania procesami będziemy mieć zaproponowany przez Uczelnię (pismo okólne Rektora nr 1/2020 w sprawie projektu p.n. "mapowanie procesów"). Warto więc już teraz zwrócić uwagę na dostępne rozwiązania do realizacji projektów dydaktycznych i naukowych.

 

DOŁĄCZ DO SPOTKANIA CLICKMEETING

PREZENTACJA (Google docs)